АЛАНИ ПІВНІЧНОГО КАВКАЗУ І РУСЬ У ПІСЛЯХОЗАРСЬКИЙ ПЕРІОД

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

##plugins.themes.bootstrap3.article.sidebar##

  О. Б. Бубенок

Анотація

У радянській історичній науці неодноразово порушувалося питання про нібито дружні зв’язки аланів Північного Кавказу і Русі в передмонгольський період. Слід зазначити, що це питання було порушене в тих розділах монографії В. Т. Пашуто “Зовнішня політика Давньої Русі”, які написав А. П. Новосельцев. Однак ці твердження потребують підтвердження з боку як письмових, так і археологічних джерел.
Радянські дослідники вважали, що в “Повісті минулих літ” контакти русів і північнокавказьких аланів-ясів зафіксовані при згадці подій 965, 1117 та 1182 рр. Проте немає жодної вказівки літописів на будь-який зв’язок цих ясів з Аланією Північного Кавказу. Тому прийнятнішою видається версія про їхнє східноєвропейське походження.
Крім того, А. П. Новосельцев, спираючись на дані арабомовної “Історії ал-Баба і Ширвана”, вважав, що безпосередні контакти русів та північнокавказьких аланів могли встановитися в 1032 р. на Східному Кавказі. Однак дві самостійні частини цієї хроніки написали різні автори, і тому описи подій 423/1032 р. там дуже відмінні, що ставить під великий сумнів твердження про такі контакти.
Проте, відповідно до даних археологічних розкопок, контакти русів та аланів були можливі лише в XI ст. саме там, де західний кордон північнокавказької Аланії стикався зі східною межею Тмутараканського князівства.
Цю незначність контактів можна пояснити тим, що жителів Русі мало цікавили землі Центрального Передкавказзя, де мешкали алани. Як відомо, основною сферою діяльності русів було здійснення контролю над водними шляхами з Чорного моря в Каспійське.

Як цитувати

Бубенок, О. Б. (2018). АЛАНИ ПІВНІЧНОГО КАВКАЗУ І РУСЬ У ПІСЛЯХОЗАРСЬКИЙ ПЕРІОД. Східний світ, (3 (100), 11-19. https://doi.org/10.15407/orientw2018.03.011
Переглядів статті: 266 | Завантажень PDF: 67

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Ключові слова
Посилання

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

<< < 1 2 3 4 > >>