До історії арабського друкарства на Сході: перші арабо-християнські книги, видані у Волощині

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

##plugins.themes.bootstrap3.article.sidebar##

  Ю. І. Петрова

Анотація

У статті розглянуто передумови виникнення друкарства арабським шрифтом на Арабському Сході в контексті його розвитку в країнах Західної Європи та спроб його запровадження в Османській імперії. Можливість друкувати для своїх потреб книги арабськими літерами цікавила передусім арабомовних християн Османської імперії, особливо православних, які, на відміну від інших конфесій, не мали підтримки в зовнішньому світі. Втілення цього задуму стало можливим на початку XVIII ст. завдяки плідному співробітництву між ієрархом Антіохійської церкви Афанасієм ІІІ Даббасом, господарем Волощини Константином Бринковяну і видатним друкарем грузинського походження Антимом Іверським. Запровадження арабського друкарства у Волощині уможливило продовження цієї справи в османській Сирії, де 1706 р. Афанасієм ІІІ Даббасом було надруковано першу книгу арабським шрифтом на Арабському Сході.

У публікації подано опис перших двох греко-арабських друків, виданих у Волощині, – Служебника (1701) і Часослова (1702), примірники яких зберігаються в Бібліотеці Румунської академії в Бухаресті. Для виявлення мовних особливостей арабських богослужбових текстів Служебника було здійснено їхнє порівняння з рукописною версією Служебника 1612 р. Зроблено висновок, що волоський Служебник фактично відтворює тексти в редакції алеппського митрополита Мелетія Карми (1612–1634), лише з незначними структурними, лексичними та граматичними відмінностями. У друкованій книзі помітна тенденція до заміни грецизмів арабськими еквівалентами.

Читачеві пропонується український переклад з арабської текстів передмов та видавничих приміток, якими супроводжується видання першої друкованої для православних арабів книги – Служебника, виданого 1701 р. в монастирі Снагов під Бухарестом. Ці тексти є основним джерелом відомостей про обставини започаткування арабського друкарства для православних християн.

Як цитувати

Петрова, Ю. І. (2023). До історії арабського друкарства на Сході: перші арабо-християнські книги, видані у Волощині. Східний світ, (1 (118), 24-43. https://doi.org/10.15407/orientw2023.01.024
Переглядів статті: 293 | Завантажень PDF: 246

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Ключові слова
Посилання